Nie istnieją przepisy, które zakazywałyby użycia poligrafu w jakimkolwiek postępowaniu (z wyjątkiem ograniczenia wynikającego z art. 171 §5 pkt. 2 k.p.k.).
Badanie poligraficzne jest przeprowadzane w ramach ekspertyzy i nie jest czynnością procesową jak przesłuchanie. Badanie poligraficzne przeprowadzone jest za zgodą osoby badanej. Osoba badana składa oświadczenia w trakcie swobodnej wypowiedzi.
Oświadczenia składane przez osobę badaną (oskarżonego, podejrzanego, świadka) wobec biegłego, mogą stanowić dowód – na podst. art. 199a k.p.k. (wyłącznie dowodowy cel ekspertyzy z zakresu badań poligraficznych). Zatem opinia biegłego z zakresu badań poligraficznych sporządzona w ramach ekspertyzy stanowi dowód pośredni.
W związku z art. 192a §2 k.p.k. badanie poligraficzne służy celom śledczym i dowodowym. Chodzi o ograniczenie kręgu osób podejrzanych lub ustalenie wartości dowodowej ujawnionych śladów (np. zbadanie czy osoba posiada wiedzę lub ma związek z okolicznościami zaginięcia jakiejś osoby lub posiadając już inny dowód pośredni w postaci odbitki linii papilarnych – może pomóc w ustaleniach, czy ślad jest dziełem przypadku, czy powstał w związku z popełnionym przestępstwem).
Niezależnie od wyżej wymienionych przepisów, podstawą powołania biegłego z zakresu badań poligraficznych w procedurze karnej jest art. 193 k.p.k, analogicznie art. 278 Kodeksu postępowania cywilnego i art. 84 Kodeksu postępowania administracyjnego – gdy tylko organ postępowania uzna, że w sprawie wymagane są wiadomości specjalne.
Strona procesowa może złożyć wniosek o odczytanie na rozprawie opinii „prywatnej” (na podstawie 393 § 3 k.p.k.).
Dowód z badań poligraficznych jest „ważnym, przydatnym dowodem naukowym, dowodem ze znormalizowanymi procedurami i ustalonymi standardami badań, którego skuteczność procentowa prezentuje się wręcz bardziej korzystnie niż dowodów uzyskanych na podstawie badań dotyczących innych dziedzin naukowych, w tym kryminalistycznych, które są powszechnie wykorzystywane w procesach karnych” (zob. uzasadnienie wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 5 stycznia 2016r. w sprawie o sygn. akt: III K 92/15.).
Badania poligraficzne w sektorze prywatnym nie są objęte ograniczeniami. Niezbędna jest jedynie zgoda osoby badanej.